Ako zmigrovať WordPress web

Ako zmigrovať WordPress web

Kategória:
Dátum: 31 augusta, 2020

Prenášate web z jedného hostingu na druhý alebo z testovacieho prostredia na produkčné prostredie, meníte doménu? V tomto článku vám poviem, ako relatívne jednoducho zmigrovať WordPress web.

Použite plugin

Najjednoduchšie bude v prípade migrácie WordPress webu použiť nejaký nástroj, respektívne plugin. Môžete stránku zmigrovať aj manuálne (kopírovaním súborov, exportovaním databázy), ale to v zásade neodporúčam, lebo stačí ak sa vám dobre nestiahne jeden súbor a stránka môže byť nefunkčná.

V tomto článku si vypichneme dva pluginy, ktoré používam a v zásade to funguje tak, že 90% času používam jeden a ak nefunguje, skúsim druhý a ak nefunguje ani ten ani ten, bude pravdepodobne nejaký problém s konfiguráciou servera a zbytočne budem skúšať ďalšie pluginy -  zvolím manuálnu migráciu.

All-in-one WP Migration

Moja prvá možnosť ak chcem zmigovať WordPress web, je plugin All-in-one WP Migration. Jedná sa o jednoduchý plugin, stačí vám ho nainštalovať na prvú stránku odkiaľ budete migrovať a na druhej stránke kam budete migrovať. Postup je približne takýto:

  1. Nainštalujem plugin na stránke odkiaľ chcem migrovať
  2. Do administráčného menu sa nám pridala nová položka "All-in-One WP Migration"
  3. Prejdem myšou na túto položku a kliknem na expo
  4. Kliknem na "Export Do" a vyberiem sú
  5. Po dokončení vytvárania zálohy, stiahnete súbor
  6. Plugin All-In-One-WP-Migration nainštalujete na webe KAM chcete migrovať
  7. V administračnom menu zvolíte All-in-One WP Migration > Import
  8. Kliknete na "Importovať z" a vyberiete si zálohu, ktorú ste si teraz vytvárali a súbor naimportujete
  9. Po úspešnom importe si musíte ešte regenerovať trvalé odkazy, na toto vás plugin aj pri konci upozorní. Odkazy regenerujete tak, že prejdete do Nastavenia > Trvalé odkazy, kliknete na typ trvalých odkazov, ktoré zatiaľ nemáte aktívne, potom kliknete na "Uložiť zmeny". Po uložení nového typu trvalých odkazov, kliknete naspäť na typ, ktorý ste mali pôvodne aktivovaný a znovu kliknete na "Uložit zmeny". Takýmto spôsobom sa vám regenerujú pôvodné trvalé odkazy.

Asi len jedna a zásadná nevýhoda tohoto pluginu je, že vám dovolí naimportovať zálohu do MAX 512MB, čiže ak máte väčší web, budete potrebovať premium dodatok ku pluginu "Unlimited Extension". Tento plugin odporúčam, je najspoľahlivejší zo všetkých, robí dobre 99% záloh a preto si myslím, že investovať tých približne 50€ sa oplatí ak potrebujete zmigrovať väčšiu stránku.

Ešte by som dodal, že maximálna veľkosť backupu je 512MB, avšak plugin používa reštrikcie PHP POST UPLOAD SIZE LIMIT, ktorý však viete navýšiť cez vášho plugin providera. Čiže ak tam vidíte napríklad 54mb, musíte si zvýšiť váš upload size limit. Pozrite kde si to viete zmeniť napríklad na websupporte (upload max filesize).

Duplicator

Môj druhý bet, ktorý použijem ak mi nefunguje All-in-One WP Migration je Duplicator. Tento plugin funguje trošku inak ako ten predošlý, povedal by som, že je aj trochu komplikovanejší, ale spoločne to určitr zvládneme.

Ako zmigrovať WordPress web cez Duplicator? Poďme na to:

  1. Podobne ako pri prvom plugine, najprv ho musíme nainštalovať Prejdime preto do položky v menu Pluginy > Pridať nový a do vyhľadávacej kolonky zadáme "Duplicator". Plugin nainštalujeme a aktivujeme.Podotýkam, že tento plugin musíte nainštalovať na stránke odkiaľ idete migrovať.
  2. Po inštalácií, následne prejdeme do Duplicator > Packages a vytvoríme nový "migračný balíček", kliknutím na Create a new package. Tento package si môžeme rôzne upraviť a vyfiltrovať napríklad súbory, ktoré nechceme migrovať na nový web. Ak neviete čo robíte, tak nechajte všetko ako je a len kliknite na tlačidlo "Next".
  3. Následne sa vám otvorí stránka "Scan", kde plugin skontroluje vašu stránku a povie vám, či je vaša stránka pripravená na migráciu. Vypíše vám prípadne chyby, ktoré môžete upraviť a ak tam nemáte nič kritické, kliknete na "Yes, continue with the build process!" a tlačidlo "Build".
  4. Po úspešnom vyhotovení migračného balíka, si stiahnite archív a instalačný súbor. Tieto súbory následne zmigrujete cez FTP na stránku, kam chcete migrovať. Pre pripojenie na FTP môžete použiť napríklad program FileZilla.
  5. Po úspešnom transfere súborov na FTP, prejdime do samotnej inštalácie novej webovej stránky. To urobíme tak, že pôjdeme na webovú adresu: www.vasadomena.sk/installer.php (vasadomena.sk vymente za doménu, kde sa práve súbory nahrali).
  6. V instalačnej obrazovke, zakliknete, že ste si prečítali a súhlasíte s podmienkami a kliknete na "Next".
  7. Po úspešnom exporte súborov budeme potrebovať databázu - prečítajte si návod ako vytvoríte databázu cez Websupport. Do následovných polí vložite vaše prístupové údaje do databázy.
  8. Po nainštalovaní databázy sa len preklikáme dodatočnými oknami a na štvrtom kroku sa už môžeme prihlásiť do nášho úspešne zimgrovaného WordPress webu.
  9. Na záver ešte nezabudnite vymazať inštalačné súbory a archív z FTP, kvôli bezpečnosti.

Ako zmigrovať WordPress web - manuálna migrácia

Ak vám nefunguje migrácia cez žiadny tu uvedený plugin, je načase sa pustiť do migrácie ručne. Je to zdĺhavý proces, ktorý vyžaduje aj nejaké tie skúsenosti pri práci s databázou. Postup je asi takýto:

  1. Prejdeme do FTP pôvodnej stránky a skopírujeme všetky súbory do jedného priečinka
  2. Cez PhpMyAdmin sa príhlasíme do pôvodnej databázy a ručne ju exportujeme
  3. Prihlásime sa do FTP stránky, kde chceme migrovať. Súbory, ktoré sme predtým kopírovali, teraz nahráme do nového FTP
  4. Cez PhpMyAdmin sa príhlasíme do novej databázy a naimportujeme starú databázu
  5. Po úspešnom naimportovaní novej databázy, cez nasledovný skript v databáze zmeníme cesty zo starej url na novú
    UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, 'http://www.oldurl', 'http://www.newurl') WHERE option_name = 'home' OR option_name = 'siteurl';
    
    UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, 'http://www.oldurl','http://www.newurl');
    
    UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, 'http://www.oldurl', 'http://www.newurl');
    
    UPDATE wp_postmeta SET meta_value = replace(meta_value,'http://www.oldurl','http://www.newurl');

Tak, dal som vám 3 možnosti migrácie webových stránok vo WordPress. Verím, že vám aspoň jeden spôsobom bude funovať a že to úspešne zvládnete. Ak by ste predsa mali nejaký problém, určite ma kontaktujte, alebo napíšte niečo sem do komentára, ak si stále neviete dať rady? Pozrite sa na moju službu migrácia webových stránok.

crossmenu